poniedziałek, 10 lutego 2014

Papierowe ozdoby - kurs

Witam
dzisiaj przedstawię Wam kurs na ozdoby zrobione z masy papierowej wykonanej z rolek po papierze toaletowym. Kursik jest zrobiony na bazie serca, ale możemy w taki sposób robić bombki, jajka i wiele innych rzeczy.Potrzebne nam będą:
1. Rolki po papierze toaletowym 
2. Foremki do ciast 
3. Klej wikolZaczynamy!

Większość z Was, a szczególnie mamy  aby móc robić z dzieckiem różne dziwne stworki, robiło masę papierową z papieru toaletowego, bądź z rolek. Kto nie robił w skrócie napiszę jak wykonać taką masę.
Potrzebny nam będzie garnek, woda i rolki po papierze toaletowym ok.20 szt, wszystko zależy ile chcemy zrobić naszej masy. Ja osobiście zawsze robię jej więcej, później ją suszę i w miarę potrzeb, dodając do niej wody odzyskuje ona pożądaną konsystencję. 
Wróćmy do naszej masy. 
Rolki drzemy na drobne kawałki, w międzyczasie gotujemy wodę w garnku (pamiętaj aby garnek był dość spory i wody też dużo, aby swobodnie przykryły nasz papier), gdy woda się zagotuje wrzucamy do niej nasze podarte rolki, przykrywamy pokrywką i odstawiamy na 24 h, aby papier wchłonął jak najwięcej wody. Następnego dnia blendujemy naszą masę, jeżeli nasza masa źle się blenduje bo jest za bardzo zbita to należy dodać trochę wody. Ostatnim etapem przy tworzeniu masy papierowej jest dobre odsączenie masy. Ja osobiście używam rajtuz, zawiązuję nogawki od góry i dół odcinam, wykorzystuję górną część rajstop. 

Jak już mamy przygotowaną naszą masę to bierzemy się za pracę.
Przygotujcie sobie jakąś podkładkę plastikową, albo rozłóżcie folię - będzie to Wasze miejsce pracy. Foremkę wypełniamy masą.


Następnie używając gąbki dociskamy masę aby pozbyć się nadmiaru wody


Odwracamy naszą formę, jak widać poniżej jest dużo niewypełnionych miejsc, jak dobrze z tej strony dociśniemy masę to te miejsca znikną. Odwracamy tak kilkakrotnie i dociskamy gąbką, aby ubić jak najlepiej masę i pozbyć się nadmiaru wody


Uformowane w tym wypadku serduszko wyciągamy z formy


Następnie układamy serce na gazecie i kładziemy na nie deseczkę i coś ciężkiego aby odcisnąć nadmiar wody - nie jest to warunek konieczny jeżeli dobrze odcisnęliście masę gąbką. Tak przygotowane serce z masy papierowej odkładamy do wyschnięcia w ciepłe miejsce, np. przy kaloryferze.  
Schnięcie trwa około 2 -3 dni

Po wyschnięciu nakładam na gotowy produkt nie rozcieńczony klej wikol i czekam aż wyschnie. Później to Wasza inwencja twórcza, ozdabiacie wg potrzeb.

Od razu odpowiem na pytanie, które pewnie się nasunie w trakcie pracy, dlaczego nie daję kleju do masy tylko na końcu. Powód jest bardzo prosty, masa może służyć dzieciom a z klejem to już nie bardzo, jeżeli nam coś nie wyjdzie, bo źle docisnęliśmy masę i w którymś miejscu będzie bardzo nierówna zawsze możemy dodać trochę wody i zrobić od nowa, jeżeli dodalibyśmy wcześniej kleju produkt z którego byśmy były niezadowolone nadawał by się do kosza a tak możemy robić od nowa aż osiągniemy zadowalający nas efektu.

Powodzenia!
8 komentarzy:

 1. Małgosiu, fantastyczny kursik! Na pewno wykorzystam. Nagromadziłam trochę rurek od papieru, bo z chrześniaczką miałyśmy produkować zwierzątka, ale myślę, że to jej się bardziej spodoba :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny kursik, myślę że w czasie ferii wykorzystam pomysł razem z chłopcami:)
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo fajny pomysł Małgosiu;)Faktura masy papierowej fajnie wygląda z decu.
  Kiedyś robiłam miski z masy papierowej,ale nie jest totakie łatwe zadanie;)
  Pozdrowionka;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo fajny kursik:) dziękuję, zapisałam sobie:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Super kursik! Alternatywa dla masy solnej:) Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Rewelacyjny kurs - muszę koniecznie spróbować :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Super kursik:) jutro zaczynamy się bawić:) dziekuje

  OdpowiedzUsuń