sobota, 18 stycznia 2014

Kurs na kwiatki

Witam
dzisiaj pokażę jak zrobić kwiatki, które mogą nam posłużyć do ozdabiania koszyków, kartek itp.


Do stworzenia kwiatka potrzebne nam będą:
- kartka z bloku technicznego 
- farbki rozcieńczone wodą
- klej
- i coś na środek kwiatka - ale może też być on z papieru 


1. Wycinamy z bloku technicznego kwadraty - potrzebujemy 4 szt (3 na płatki i 1 na to coś zielonego co jest pod kwiatkiem), w tym wypadku bok kwadratu ma 7 cm. Składamy go wg. wzoru w rożek.


2. Rysujemy na 3 rożkach płatki, aby każdy był odrobinę mniejszy od poprzedniego, na jednym rysujemy część zieloną pod kielichem kwiatka, i na jakimś kawałku rysujemy sobie listki. Nie musi to byś idealnie narysowane, nie będzie to i tak widoczne w naszej gotowej pracy.


3. Wycinamy nasze elementy, tutaj jest pokazany dodatkowy pasek papieru na ewentualną łodygę.


4. Bierzemy farbę i rozcieńczamy z dużą ilością wody, można by napisać że po prostu barwimy wodę, nadają się tu wszystkie farby rozcieńczane wodą. Malujemy nasze płatki z dwóch stron, i na chwilę odkładamy na chusteczkę w celu odsączenia nadmiaru wody. Odczekujemy chwilę aby płatki nam podeschły.5. Gdy płatki podeschną bierzemy się za formowanie płatków, najpierw każdy płatek nakładamy na coś okrągłego (ja wykorzystałam tu stary drut, do mniejszych kwiatków wykorzystuję szydełko) i szczypiemy u podstawy pazurkami, on się w naturalny sposób wygina. W zależności od tego jaki efekt chcemy uzyskać to jest moment na formowanie płatków. Jeżeli płatki są za bardzo suche nie dadzą się formować, będą za twarde, gdy będą zbyt mokre - to będą się rwać. 


W tym wypadku nie zależało mi na zrobieniu idealnych płatków, bo chciałam aby nabrały efektu starszych, troszkę zniszczonychw tym celu w następnej kolejności każdy płatek rolowałam w palcach i później rozwijałam


aby płatki lepiej się układały i uzyskały naturalne wygięcie nakładamy przygotowane już płatki na coś okrągłego w moim przypadku jest to szydełko


6. Z zielonymi częściami robimy to samo, czyli malujemy, odsączamy, zieloną część która idzie pod kielich kwiata szczypiemy i formujemy dokładnie tak jak robiliśmy to z płatkami. Liście najpierw rolujemy w palcach, później rozwijamy a na końcu szczypiemy od dołu aby nadać kształt listka. Ewentualną łodygę delikatnie zgniatamy a później rolujemy.


7. I zabieramy się za składanie kwiatka. Na zieloną część nanosimy kropelkę kleju, przyklejamy jedną warstwę i tak na zmianę klej i kolejna warstwa, na koniec wklejamy środek. Mój środek jest z bardzo grubego wełnianego materiału ale pomysłów na środki może być wiele to zależy od Was


i tak wygląda gotowy kwiatek (w środeczku widać troszeczkę kleju bo kwiatuszek jest bardzo świeży i nie zdążył wyschnąć)


8. Aby wykonać nierozwinięty kwiatek potrzebujemy 1x płatki, 1 x zieloną część która przychodzi pod płatki, resztki z wycinania które formujemy na mokro w niewielką kulkę.


przyklejamy kolejne warwy


i całość zamykamy - tak powstał pączk
w poprzednim poście zrobiłam kwiatki większe pięciopłatkowe i mniejsze sześciopłatkowe, tego typu kwiatki należy sobie narysować na kartce i wycinać. Jak widać na obrazku moje szablony nie są  idealne ale w całości nie będzie to widoczne. Ta metoda powyższa jest dużo szybsza jeżeli chodzi o część z wycinaniem.Pozdrawiam :)

3 komentarze:

  1. Małgosiu, dziękuję Ci bardzo za ten kursik. Zaraz pędzę produkować kwiatki :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Fajny sposób :-) Pewnie wykorzystamy Twoje wskazówki do jakiegoś bukietu z papierowych kwiatków :-) Wiosna już niebawem :-)

    OdpowiedzUsuń